Bank nima uchun kreditni rad etadi
Sizga pul zarur bo‘lib qoldi. Kredit olmoqchi edingiz, lekin bank rad etdi. Juda noqulay holat. O‘zi nima uchun kredit rad etiladi? Bankdan ijobiy javob olish uchun nima qilish kerak? Keling, ko‘rib chiqamiz.
Kreditni tasdiqlash yoki rad etish haqida kim qaror qiladi?
Kreditni tasdiqlash yoki rad etish haqidagi qarorni skoring — qarz oluvchini baholashning avtomatik tizimi qabul qiladi. U mijozning moliyaviy ahvolini tahlil qiladi va to‘plangan ma’lumotlar asosida uning to‘lov qobiliyatini — kreditni to‘lay oladimi-yo‘qmi hisoblab chiqadi. Bank xodimlari natijaga ta’sir o‘tkazolmaydi — qaror faqat tizimga bog‘liq.
Bu baholash turli omillarga bog‘liq. Ular bir necha o‘nlab bo‘lishi mumkin. Masalan, ish joyi, daromad, kredit tarixi. Mana asosiy sabablar.
Yosh mos kelmasligi
O‘zbekiston fuqarolari 18 yoshdan boshlab kredit olish huquqiga ega. Ammo banklar qarz oluvchilar uchun o‘zlarining yosh chegaralarini o‘rnatishlari ham mumkin. Odatda bu ma’lumotlar bank saytida ko‘rsatiladi yoki uni maslahatchilar biladi. Masalan, TBC Bankda 22 yoshdan 60 yoshgacha kredit olish mumkin.
Boshqa davlat fuqaroligi
Ba’zi banklar yoki mikromoliyaviy tashkilotlar chet el fuqarolariga ham kredit beradi, ammo ko‘p hollarda kreditni tasdiqlash uchun fuqarolik talab qilinadi. Shuning uchun, fuqaroligingiz bo‘lmasa, rad javobini olishingiz mumkin.
Rasmiy ish joyining yo‘qligi
Bank rasmiy daromadga ega bo‘lmagan kishini ishsiz deb hisoblaydi. Bunday odamga kredit berish qaltis qaror — u kreditni qaytarolmasligi mumkin. Shuning uchun doimiy daromadga ega rasmiy ish joyi — skoringda asosiy shartlardan biri.
Rasmiy ish joyi biror kompaniyaning tarkibida bo‘lishi shart emas. Siz o‘zingizni o‘zingiz ish bilan ta’minlashingiz ham mumkin va bu qonuniy faoliyat hisoblanadi. O‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida siz qonuniy daromad olasiz va soliq to‘laysiz, shuning uchun bank o‘zini o‘zi band qilgan insonlarni ham rasmiy ishga ega deb hisoblaydi.
Ba’zi banklar rasmiy ish joyisiz ham kredit beradi, lekin qisqa muddatga va kattaroq foiz stavkasida.
Yomon kredit tarixi
Qarz yoki kredit olganingizda, kredit tarixingiz shakllanadi. U KATMda saqlanadi. KATM kredit tarixida barcha to‘lovlaringiz, kechikishlar yoki qarzdorliklar aks ettiriladi. Kredit tarixi — bu moliyaviy obro‘yingiz.
Skoring paytida bank KATMdan moliyaviy tarixingiz haqidagi ma’lumotlarni oladi. Agar sizda kreditlar bo‘yicha kechikishlar yoki to‘lanmagan qarzlar bo‘lsa, bank yangi kredit berishni rad etishi mumkin.
Kredit tarixingizni Davlat xizmatlari portali yoki KATM orqali bilib olishingiz mumkin. Yiliga bir marta bepul, agar tarixni tez-tez so‘rasangiz, to‘lov evaziga olasiz.
Yuqori qarzdorlik darajasi
Kredit tarixingiz orqali bank sizdagi kreditlar yoki qarzlarni va ular bo‘yicha har oyda qancha to‘layotganingizni ko‘radi. Bu — sizning qarz yukingiz. Agar sizga yana kredit berilsa, qarz yukingiz oshadi.
Bank daromadingizni qarz yuki bilan taqqoslab, kredit oylik to‘lovlarni o‘z vaqtida to‘lay olishingizni baholaydi. Odatda qarz yuki daromadingizning 40-50 foizidan oshmasligi kerak. Agar u ko‘proq bo‘lsa, bank kreditni rad etadi yoki boshqa shartlarda kredit taklif qiladi.
Kredit rad etilganda nima qilish kerak?
Rad javobi — hammasi tamom degani emas. 30 kundan keyin qaytadan kredit olishga ariza berishingiz mumkin. Bu barcha banklardagi odatiy muddat. Shu vaqt ichida biz aytib o‘tgan asosiy ko‘rsatkichlarni yaxshilashga harakat qiling, shunda kredit olish imkoniyatingiz ortadi.
Pul shoshilinch kerak bo‘lsa, nima qilish kerak?
TBC Bankda 100 mln so‘mgacha kreditni qisqa vaqtda rasmiylashtirib, pulni darhol kartangizga olishingiz mumkin. Bankka borish shart emas — arizani ilovada to‘ldirasiz, javobi 1 minutda chiqadi. Pul darrov TBC Bankdagi joriy hisobraqamingizga tushadi. Boshqa bank kartalariga kredit olish imkoni yo‘q. Lekin pul tushgach, uni darhol boshqa hisobraqamga o‘tkazishingiz mumkin bo‘ladi.
Kredit olish uchun faqat pasport kerak xolos — boshqa hujjatlar talab qilinmaydi.
Kommunal xizmatlar, soliqlar, jarimalar yoki aliment bo‘yicha qarzlar mavjud
To‘lanmagan jarimalar, soliqlar, alimentlar yoki kommunal xizmatlar bo‘yicha qarzdorlik bank uchun mijozning moliyaviy muammolari borligini anglatadi. Bank tavakkal qilmaydi va to‘lovga qobiliyatsiz mijozga kredit bermaydi.
So‘rovnomadagi noto‘g‘ri ma’lumotlar
Ba’zida odam o‘zi va moliyaviy ahvoli haqida yolg‘on ma’lumot beradi. Bunday qilish to‘g‘ri emas — bank baribir ma’lumotlarni tekshiradi va yolg‘on aniqlansa, kreditni rad etadi.
Odatda bitta salbiy omil kreditni rad etishga sabab bo‘lmaydi — bank kredit berish haqidagi qarorni o‘nlab ko‘rsatkichlar yig‘indisi asosida qabul qiladi. Asosiy ko‘rsatkichlarni yaxshilash orqali kreditni ma’qullash imkoniyatini oshirish mumkin.
Kredit olish imkoniyatini qanday oshirish mumkin?
Agar sizga kredit ma’qullanmasa, demak, asosiy ko‘rsatkichlarni yaxshilashingiz kerak.
KATMda kredit tarixingizni tekshiring. Kredit reytingingiz past bo‘lsa, uni ko‘tarish kerak. Shunda skoring sizni to‘lovga layoqatli mijoz sifatida baholaydi, bank sizga kredit beradi.
Qarzlarni to‘lang. Agar jarimalar, soliqlar, aliment va kommunal xizmatlar bo‘yicha qarzlaringiz bo‘lsa, ularni to‘lab qo‘ying.
Qarz yukingizni hisoblang. Kreditlar, qarzlar va kredit kartalari bo‘yicha barcha to‘lovlarning umumiy summasini hisoblab chiqing, unga olmoqchi bo‘lgan kreditingiz bo‘yicha oylik to‘lovni qo‘shing.
O‘rtacha oylik daromadingizni bu summaga bo‘ling. Agar natija 50% dan kam bo‘lsa, sizga kredit berilishiga imkon bor. Agar ko‘proq bo‘lsa, ba’zi qarzlar yoki kreditlarni yopishga harakat qiling, keyin kredit olish uchun yana ariza yuboring.
Barcha daromadlaringizni ko‘rsating. Agar maoshingiz kam bo‘lsa-yu, lekin qo‘shimcha norasmiy daromad olayotgan bo‘lsangiz — buni ko‘rsating. Ish beruvchidan qo‘shimcha daromad haqida ma’lumotnoma oling yoki boshqa moliyaviy tashkilotlardan olingan daromadlar haqidagi bank ko‘chirmalarini taqdim eting. Shunda bank to‘lov qobiliyatingizni aniqroq baholab, kredit berish to‘g‘risida qaror qabul qilishi mumkin.
TBC Bankda hech qanday ma’lumotnoma taqdim etish shart emas. Bank ilovasida siz pul olayotgan boshqa banklarning kartalarini qo‘shsangiz bo‘ldi — skoringda faqat rasmiy emas, balki umumiy daromadingiz ham hisobga olinadi. Shuning uchun TBC Bankda rasman hech qayerda ishlamaydigan, lekin daromad oladigan inson ham kredit olishi mumkin. Shuningdek, o‘qiydigan va bo‘sh vaqtida ishlaydigan talaba ham, yoki hali kredit tarixiga ega bo‘lmagan odam ham kredit olish imkoniga ega.

Почему банки отказывают в кредите?
Неприятно, если банк отказывает в кредите, а деньги нужны срочно. Разобрались, почему так бывает и что сделать, чтобы получить одобрение.
Кто решает, одобрить кредит или нет
Одобрить кредит или нет, решает скоринг — автоматическая система оценки заёмщика. Она анализирует финансовое положение клиента и на основании собранных данных рассчитывает его платежеспособность — сможет он платить по кредиту или нет. Сотрудники банка не могут повлиять на результат — решение зависит только от автоматической системы.
Эта оценка учитывает разные параметры. Например, место работы, доход, кредитная история — параметров может быть несколько десятков. Вот основные.
Неподходящий возраст: со скольки лет можно брать кредит
Оформлять кредиты имеют право совершеннолетние граждане Узбекистана — с 18 лет. Но банки могут установить свои возрастные ограничения для заёмщиков. Обычно, эта информация есть на сайте банка или ей владеют консультанты. Например, в TBC Bank оформлять кредиты можно с 22 до 60 лет.
Гражданство другой страны
Некоторые банки или микрофинансовые организации оформляют кредиты иностранным гражданам, но в большинстве случаев для одобрения кредита требуется гражданство. Поэтому если у вас нет гражданства — с высокой вероятностью вам откажут.
Нет официального дохода
Банк считает человека без официального дохода неработающим. Выдавать кредит такому человеку рискованно — он может его не вернуть. Поэтому официальное место работы с подтверждённым доходом — одно из главных условий при скоринге.
Официальное место работы — не обязательно в штате какой-либо компании. Вы можете быть самозанятым — это законная деятельность. Как самозанятый вы получите легальный доход и платите налоги, поэтому банк расценивает самозанятость как официальное трудоустройство.
Некоторые банки выдают кредиты без официального трудоустройства, но на небольшой срок и по более высокой ставке.
Плохая кредитная история
Когда вы берёте займы или кредиты формируется ваша кредитная история. Она хранится в КАТМ. В кредитной истории КАТМ отражаются все выплаты, которые вы делали, и все просрочки или задолженности, которые вы допустили. Кредитная история — это ваша финансовая репутация.
При скоринге банк получает информацию о вашей финансовой истории из КАТМ. Если у вас были просрочки по кредитам или остались невыплаченные займы — банк может отказать в выдаче нового кредита.
Вы можете узнать свою кредитную историю на Госуслугах или в КАТМ. Раз в год — бесплатно, если будете запрашивать историю чаще — надо будет заплатить.
Высокая долговая нагрузка
По вашей кредитной истории банк видит, какие ещё у вас есть кредиты или займы, и сколько денег ежемесячно вы по ним выплачиваете. Это ваша долговая нагрузка. Если вам выдадут ещё один кредит — долговая нагрузка увеличится.
Банк сопоставляет ваш доход с долговой нагрузкой и оценивает, сможете ли вы вносить ежемесячные платежи по кредиту и не допускать просрочек. Как правило, долговая нагрузка не должна быть больше 40-50% вашего дохода. Если она будет больше — банк откажет в кредите или предложит кредит на других условиях.
Есть долги по ЖКХ, налогам, штрафам или алиментам
Невыплаченные штрафы, задолженность по налогам, алиментам или за коммунальные услуги — это сигнал для банка, что у человека есть проблемы с деньгами. Банк не будет рисковать и выдавать кредит неплатёжеспособному клиенту.
Ложные сведения в анкете
Бывает, человек даёт неверные сведения о себе, своем финансовом положении. Так делать не стоит — банк проверяет информацию и если обнаружит обман, то откажет в кредите.
Один негативный фактор, как правило, не бывает причиной отказа — решение о выдаче кредита банк принимает на основании совокупности десятков параметров. Можно увеличить шанс на одобрение кредита, улучшив основные параметры.
Как повысить шансы на получение кредита
Если вам не одобряют кредит, значит, нужно улучшить основные параметры.
Проверьте кредитную историю в КАТМ. Если ваш кредитный рейтинг низкий, то нужно его повысить. Тогда скоринг будет оценивать вас как платежеспособного клиента и банк оформит кредит.
Выплатите долги. Оплатите задолженности по штрафам, налогам, алиментам и комуслугам, если они есть.
Рассчитайте свою долговую нагрузку. Посчитайте общую сумму всех платежей по кредитам, займам и кредитным картам, прибавьте к ней ежемесячный платеж по кредиту, который вы хотите оформить.
Разделите свой среднемесячный доход на эту сумму. Если в результате получилось меньше 50% — есть шанс, что кредит вам выдадут. Если больше — попробуйте закрыть некоторые займы или кредиты, а потом подавайте заявку на новый кредит.
Покажите все доходы. Если у вас небольшая зарплата, но вы получаете дополнительный неофициальный доход — покажите это банку. Возьмите у работодателя справку о дополнительном доходе или предоставьте банковские выписки о доходах из других финансовых учреждений. Так банк сможет более точно оценить вашу платежеспособность и принять решение о выдаче кредита.
В TBC Bank никакие справки предоставлять не нужно. В приложении банка вы можете добавить карты других банков, на которые вы получаете деньги, и при скоринге будет учитываться ваш общий доход, а не только официальный. Поэтому в TBC Bank может оформить кредит человек, официально нигде не работающий, но получающий доход. Студент, который учится и подрабатывает. Или человек, у которого ещё нет кредитной истории.
Что делать, если отказали в кредите
Отказ — это не навсегда. Вы можете повторно подать заявку на кредит через 30 дней — это обычный период во всех банках. За это время постарайтесь улучшить основные параметры, о которых мы говорили, и шансы получить кредит будут выше.
Что делать, если деньги нужны срочно
В TBC Bank можно быстро оформить кредит до 100 миллионов сумов и сразу получить деньги на карту. В банк ходить не нужно — вы оформляете заявку в приложении и через минуту получите решение. Деньги придут на вашу виртуальную карту в TBC Bank сразу же. На карты других банков кредит получить нельзя, но можно сразу после зачисления денег перевести их на другой счёт.